Lumbální punkce

K vyšetření se dostavte dne………… mezi 7:30-7:45 hod. na akutní všeobecnou ambulanci Neurologické kliniky VFN, Kateřinská 30, přízemí vlevo.


V případě, že užíváte léky na ředění krve (Warfarin, Heparin, Lawarin, Eliquis, Xarelto, Pradaxa atd.) PROSÍM, upozorněte lékaře již při objednávání k lumbální punkci!


Vyšetření probíhá ambulantně, ráno můžete normálně posnídat. Po výkonu, který sám o sobě trvá několik málo minut, doporučujeme ležet nejlépe v poloze na břiše asi 20 minut a dále dodržet klidový režim v prostorách naší ambulance 1-2 hod. Během této doby jsou k dispozici předběžné základní výsledky, podle nichž bude navržen další postup. V případě vyloučení akutní patologie je pacient propuštěn domů, je možný odchod bez doprovodu. Celkem doporučujeme vyhradit si na tento zákrok celé dopoledne.


Podrobnější informace k samotnému výkonu jsou obsaženy v informovaném souhlasu, který Vám bude poskytnut.


S sebou k vyšetření je nutné přinést:


  • 1. nejdéle týden staré krevní odběry (KO+diff., INR, apTT) provedené cestou praktického lékaře nebo odesílajícího neurologa

  • 2. písemný výsledek posledního zobrazovacího vyšetření mozku (CT nebo MR – nejlépe i s obrazovým záznamem na CD či v elektronické podobě zaslaným pro VFN do systému ePACS). Je-li toto vyšetření starší jednoho měsíce, je nutné před lumbální punkcí ještě absolvovat vyšetření očního pozadí.

  • 3. atraumatickou jehlu (lze zakoupit bez předpisu v nemocniční lékárně VFN – cena cca 330.- Kč)

  • 4. kofeinový nápoj, nealkoholické tekutiny (kofeinové nápoje – cola, káva – zvyšují produkci a tím zlepšují obnovu mozkomíšního moku po punkci)


Text připravila: MUDr. Eva Krasulová, Ph.D., Neurologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze


❮ Zpět


Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Telefony

Jednotka intenzivní péče - JIP

224 965 515

Dospělí (C)

224 965 574

Lůžkové oddělení muži

224 965 526

Lůžkové oddělení ženy

224 965 530

Cévní ambulance

224 965 563Ostatní pracoviště ❯


Spojení

Neurologická klinika (hlavní budova)

Kateřinská 30, Praha 2

MHD | autem


Neurologická klinika (lůžkové: ženy, muži)

Viničná 9, Praha 2

MHD | autem


Fakultní poliklinika (RS Centrum)

Karlovo náměstí 32, Praha 2

MHD | autem