Centrum pro poruchy spánku a bdění se zabývá diagnostikou, léčbou a výzkumem poruch spánku a bdění se zvláštním zaměřením na neurologická onemocnění.
Jedná se o následující okruhy nemocí:
• Nemoci s nadměrnou spavostí (zejména narkolepsie a idiopatická hypersomnie)
• Parasomnie (náměsíčnictví, porucha chování v REM spánku a další)
• Poruchy dýchání ve spánku (zejména obstrukční spánková apnoe, ale také další poruchy dýchání ve spánku při neurologických onemocněních)
• Poruchy pohybu související se spánkem (např. syndrom neklidných nohou, periodické pohyby dolními končetinami)
• Poruchy cirkadiánního rytmu
• Poruchy spánku obecně u neurologických onemocnění
• V našem Centru se vyšetřují také nemocní s epilepsií
Centrum se skládá ze specializované ambulance (Ambulance spánku a bdění) a lůžkového oddělení (Monitorovací jednotka).
V Ambulanci spánku a bdění se provádějí jednak vstupní vyšetření pacientů se spánkovými obtížemi a jednak zde probíhají kontroly dlouhodobě sledovaných pacientů s již diagnostikovanými vybranými nemocemi.
Monitorovací jednotka slouží ke specializované diagnostice poruch spánku a bdění a monitorace pacientů s epilepsií.
Centrum je akreditováno Českou společností pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.
Důležitou součástí Centra je i výzkumná činnost, která zahrnuje i mezinárodní spolupráci.
Probíhá zde pregraduální a postgraduální výuka neurologie, neurověd a spánkové medicíny.
Péče o poruchy spánku a bdění ve vyspělých zemích včetně ČR v posledních letech zintenzivňuje a zlepšuje. Medicínu poruch spánku významně ovlivnil český neurolog Bedřich Roth (1919-1989), docent této neurologické kliniky. Svými pracemi o narkolepsii a idiopatické hypersomnii se nesmazatelně zapsal do historie lékařství. Již od 50. let doc. Roth začal sledovat nemocné s těmito chorobami a následně vytvořil tradici poradny pro hypersomnii a narkolepsii na neurologické klinice. V 70. letech byl soubor nemocných doc. Rotha největší na světě. Na neurologické klinice vybudoval doc. Roth spánkovou laboratoř, první v tehdejším Československu.
V 90. letech, v nových podmínkách došlo k výraznému rozšíření diagnostických a léčebných metod dostupných na neurologické klinice 1. LF UK a VFN, k dramatickému zvýšení množství vyšetření a k rozšíření počtu nemocí diagnostikovaných. Byla navázána těsná spolupráce s dalšími pracovišti Všeobecné fakultní nemocnice (zejména s ORL, stomatochirurgií, psychiatrií, pneumologií, endokrinologií a obezitologií) a v roce 1997 vzniklo Centrum pro poruchy spánku a bdění VFN.
Přístrojové vybavení spánkové laboratoře umožňuje rutinní provádění video-polysomnografických a videoelektroencefalografických záznamů i hodnocení denní spavosti (standardně testem mnohočetné latence usnutí). K vyšetření poruch dýchání ve spánku (zejm. obstrukční spánkové apnoe) jsou používány přístroje typu limitovaná polygrafie (kardiorespirační polygrafie) a k jejich léčbě různé typy přetlaku v dýchacích cestách (CPAP, BiPAP, ASV) a neinvazivní ventilace. K dlouhodobému monitorování pohybové aktivity (např. střídání rytmu spánek-bdění nebo abnormální pohyb končetin ve spánku) slouží aktigrafické vyšetření. Centrum disponuje možností specializovaného genetického a laboratorního vyšetření. V Centru jsou používány nejen běžně dostupné léky, ale i moderní léčiva vázaná na specializovaná centra.
O objednání k vyšetření a o typu vyšetření při případném objednání se rozhoduje na základě doporučení odborného lékaře.
Věnujeme se dospělým i dětským nemocným.
Vyšetření v našem centru je vhodné při nadměrné denní spavosti, při podezření na poruchu dýchání ve spánku, při podezření na abnormálních stavy při spánku (abnormální chování a pohyby), při nekvalitním nočním spánku nejasné příčiny a při poruchách cirkadiánního rytmu.
Nadměrná denní spavost znamená usínání v průběhu dne, denní spánky, kterým, se nelze ubránit, a extrémně dlouhá potřeba spánku.
Poruchy dýchání ve spánku mají různé příznaky: zástavy dechu ve spánku doprovázené chrápáním, pocitem neosvěživého spánku, spavostí a únavou během dne. Kombinace se zvýšeným krevním tlakem a jiným srdečním, cévním či plicním onemocněním je častá.
Abnormální chování ve spánku způsobují nejčastěji parasomnie, mohou se projevovat jako nevědomá činnost v průběhu noci (náměsíčnictví) či nevědomé pohyby ve spánku v souvislosti s právě probíhajícím snem (porucha chování v REM spánku).
Abnormální pohyby související se spánkem, například syndrom neklidných nohou, se projevují nucením pohybovat dolními končetinami před usnutím, nebo ve večerní době, zvláštními pocity v dolních končetinách a také jednoduchými opakovanými pohyby dolními končetinami během spánku.
Poruchy cirkadiánního rytmu se projevují spánkem v nevhodnou dobu a nemožností spát v dobu přiměřenou.
Pondělí |
9:00 - 14:00 |
Úterý |
13:00 - 15:00 |
Středa |
9:00 - 13:00 |
Čtvrtek |
9:00 - 15:00 |
Pátek |
12:00 - 14:00 |
Při hospitalizaci jsou dle povahy příznaků nebo dle již známé nemoci nemocní vyšetření noční (nebo 24hodinovou) videopolysomnografií (PSG), videoelektroencefalografií (video-EEG), limitovanou polygrafií, testem mnohočetné latence usnutí (MSLT) nebo testem udržení bdělosti (MWT). Vyšetření za hospitalizace většinou předchází v domácím prostředí vyšetření aktigrafií (zařízením snímajícím pohyb). Diagnostika některých nemocí vyžaduje lumbální punkci.
Za hospitalizace v našem centru se zahajuje léčba přetlakem v dýchacích cestách u poruch dýchání ve spánku (titrování optimálního režimu tohoto léčení).
Hospitalizace u nemocných mladších 15 let probíhají ve spolupráci s Klinikou dětí a dorostu 1.LF UK a VFN.