Vedoucí lékařka
Prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, DrSc.
Zástupkyně vedoucí lékařky
Prof. MUDr. Dana Horáková, Ph.D.
Staniční sestra
Bc. Lenka Pyciaková, DiS.
Zástupkyně staniční sestry
Vlasta Jonczyová
Tým lékařů:
MUDr. Michaela Andělová
MUDr. Pavlína Kleinová, Ph.D.
MUDr. Ivana Kovářová
Doc. MUDr. Jana Lízrová Preiningerová, Ph.D.
MUDr. Ingrid Menkyová, Ph.D.
MUDr. Iveta Nováková
MUDr. Martina Novotná
MUDr. Petra Nytrová, Ph.D.
MUDr. Jana Pavlíčková, Ph.D.
MUDr. Pavla Peřinová
MUDr. Barbora Srpová, Ph.D.
MUDr. Kateřina Storey, Ph.D.
MUDr. Dominika Šťastná, Ph.D.
MUDr. Veronika Tichá, Ph.D.
MUDr. Michaela Týblová, Ph.D.
Doc. MUDr. Tomář Uher, Ph.D.
MUDr. Karolína Vodehnalová
Tým sester:
Lucie Čermáková
Alexandra Drožová
Nikola Hroudová, DiS.
Blanka Jandová
Barbora Kalachová, DiS.
Žaneta Klaclová, DiS.
Dana Lapáčková
Bc. Markéta Lázničková
Tereza Mašková
Karolína Oralová
Leona Petrová
Bc. Lenka Picková
Mgr. Jana Prchlíková
Alena Žaludová
Fakultní poliklinika VFN, Karlovo náměstí 32, Praha 2 - budova A, 4. patro
Vyhledat spojení veřejnou dopravou ❯
V areálu polikliniky je 6 parkovacích míst pro pacienty s těžším hybným postižením po vydání parkovací karty. Běžně je možné parkování na placených parkovištích v oblasti Karlova náměstí nebo před hlavním areálem Všeobecné fakultní nemocnice.
Centrum vysoce specializované péče pro pacienty s roztroušenou sklerózou
a neuromyelitis optica (Centrum pro RS a NMOSD)
Fakultní poliklinika VFN
Karlovo náměstí 32
121 11 Praha 2
Telefon: |
+420 224 966 515 |
E-mail: |
|
pondělí |
7:30 - 15:00 |
úterý |
7:30 - 15:00 |
středa |
7:30 - 15:00 |
čtvrtek |
8:30 - 15:00 |
pátek |
7:30 - 15:00 |
Pacienti se mohou objednávat osobně nebo telefonicky mezi 13:00–14:00 hod.
Písemně e-mailem:
K prvnímu vyšetření pacient přinese doporučení a lékařskou zprávu ošetřujícího neurologa a z pomocných vyšetření MRI snímky a výsledek vyšetření mozkomíšního moku.
Centrum pro RS a NMOSD diagnostikuje a léčí demyelinizační onemocnění CNS, především roztroušenou sklerózu mozkomíšní, jejíž prevalence v naší populaci dosahuje 201 osob na 100 000 obyvatel. Centrum pro RS a NMOSD spolupracuje s pracovišti Neurologické kliniky, která zajišťují diagnostické metody (MRI, Laboratoř pro elektrofyziologii (evokované potenciály), a dále s laboratořemi vyšetřujícími mozkomíšní mok (Ústav klinické imunologie a alergologie VFN).
Centrum má řadu odborných sester s akreditovaným výcvikem v oblasti RS, fyzioterapeuty, psychology, psychoterapeuta, ergoterapeuta. Některé z těchto profesí jsou řadu let podporovány Nadačním fondem IMPULS.
V našem centru je v současné době sledováno přes 3400 pacientů z celé ČR. Přes 2700 pacientů je zde léčeno finančně náročnou biologickou léčbou. Pacienti splňující přísná kritéria pro tuto léčbu jsou vybíráni komisí složenou z odborníků České Neurologické Společnosti ČLS JEP a pracovníků zdravotních pojišťoven. Pacienti neindikovaní k této léčbě podle kritérií České neurologické společnosti ČLS JEP jsou léčeni kombinovanou imunosupresí a sledováni klinicky i laboratorně stejně jako pacienti léčení interferony.
U pacientů, kteří nejsou léčeni biologickou léčbou, je důraz klade na symptomatickou léčbu a rehabilitaci.
Pro nově diagnostikované pacienty je každoročně pořádán seminář s nejdůležitějšími informacemi o nemoci a možnostech jejího léčení, psychologické podpoře a významu rehabilitace.
Všichni pacienti mají při akutním zhoršení stavu možnost absolvovat intravenózní léčbu methylprednisolonem jak ambulantně (umožňuje-li to jejich stav a jsou-li z blízkého okolí), tak za hospitalizace na Neurologické klinice. Pacienti jsou poučeni, že s akutními příznaky je třeba tuto léčbu zahájit co nejdříve.
Specifické problémy pacientů jsou řešeny ve spolupráci s těmito pracovišti 1. LF UK:
Urologická klinika – urodynamické vyšetření a léčba sfinkterových poruch
Ústav klinické imunologie a alergologie – imunologické vyšetření, léčba imunodeficitů při opakovaných infektech, únavový syndrom
Oční klinika
III. interní klinika – klinika endokrinologie a metabolismu: Osteocentrum – diagnostika, prevence a léčba osteoporózy u RS
Klinika gynekologie, porodnictví a neonatologie – konzultace hormonálních poruch, problémového průběhu gravidity, metroragií, IVF
a dalšími pracovišti:
Endokrinologický ústav – vyšetřování poruch štítné žlázy
Psychiatrická klinika – léčba deprese
Centrum pro RS a NMOSD se zabývá výzkumem možnosti monitorovat aktivitu nemoci pomocí imunologických markerů (lymfocytární subpopulace, intracelulární cytokiny atd.).
Imunologické parametry jsou hodnoceny i u pacientů, zařazených do klinických studií, jejichž cílem je srovnání léčby první volby s klasickou imunosupresí eventuálně kombinace léků první volby a imunosupresiv. (Pro toto srovnání jsou používány i parametry elektrofyziologické a MRI, kde jde nejen o sledování nárůstu postižení bílé hmoty, ale i o posouzení nárůstu atrofie CNS).
V roce 1997 byla v rámci spolupráce s evropskou skupinou pro transplantaci kostní dřeně u pacientů s RS indikována první pacientka v ČR k tomuto výkonu. Proběhl začátkem roku 1998 na Transplantační jednotce Hematologického odd. FNKV (MUDr. T. Kozák). Od té doby bylo tímto způsobem léčeno 32 dalších nemocných s maligním průběhem RS, u nichž selhala konvenční léčba. Při léčbě posledních několika pacientů jsme spolupracovali s Transplantační jednotkou I. interní kliniky 1.LF UK
a VFN (doc. MUDr. M. Trněný, CSc.). Efektivita léčby je závislá na stadiu a trvání onemocnění a dále na průkazu zánětlivé složky onemocnění (nejbezpečnější je výkon do 5 let trvání choroby, do Kurtzke EDSS 5 = schopnost samostatné chůze alespoň 200 m, s rychlým zhoršováním klinického stavu nebo s četnými atakami).
Centrum soustředí svou pozornost na osteoporózu u pacientů s RS, která může být způsobena léčbou kortikoidy, nedostatečnou pohybovou aktivitou i hormonálními změnami. Ve spolupráci s Osteocentrem III. interní kliniky se upřesňuje diagnostika a zavádí příslušná léčba.
Centrum rozšiřuje své aktivity i na poli rehabilitace, která stále není u pacientů s RS doceňována a v ČR dostatečně organizována. Jde především o objektivní hodnocení vlivu aerobního a anaerobního tréninku na neurologickou disabilitu, celkovou kondici, únavový syndrom a kvalitu života pacientů s RS. Rozsáhlejší rehabilitační aktivity budou umožněny díky rozšíření Centra na polikliniku na Karlově náměstí v průběhu podzimu 2007.
Lékové klinické studie zkoumající efekt nových léků u roztroušené sklerózy: V Centru jich probíhá řada, pacienti jsou vybíráni podle kritérií daných požadavky určité studie. Při zájmu o vstup do studie se lze informovat u kteréhokoli pracovníka Centra (mezi 10:00–13:00 hodinou) nebo lépe e-mailem na adrese rscentrum@vfn.cz.
Centrum pro RS a NMOSD pořádá ročně pravidelné vzdělávací akce pro lékaře:
Sympozium Demyelinizace, konané každý druhý rok (střídavě s Neuroimunologickými a likvorologickými dny Neuroimunologické sekce ČNS ČLS JEP, jejichž pořádání se též účastní) koncem května vždy v sobotu,
Jarní a podzimní seminář Demyelinizační odpoledne v rámci seminářů Hennerovy Neurologické kliniky,
Semináře pro pacienty: ve spolupráci s UNIÍ ROSKA v ČR, svépomocnou organizací pacientů s RS s klubem SMS
Ve spolupráci s IPVZ je každý semestr vypisována týdenní odborná stáž Patogeneze a terapie RS, které se účastní 2 – 5 lékařů.
Center for multiple sclerosis, Southwestern Medical Center, Univeristy of Texas, Dallas (prof. E. Frohman)
Center for multiple sclerosis and neuroimmunopathologic disorder, Indianapolis, USA (prof. O. Kolar)
MS Center, Yale University (prof. T. Vollmer)
Neuroimmunology Lab, Institute of Neurology, Queen Square, London (prof. E.J. Thompson, dr. G. Giovanonni)
European MS Platform
Multiple Sclerosis International Federation