Anotace:
Poznatky z neurologie, neurověd a příbuzných oborů rychle přibývají a do širšího povědomí i klinické praxe se často dostávají s velkým zpožděním. V průběhu studia medicíny není dostatek času a prostoru věnovat novým poznatkům náležitou pozornost. Přitom právě informace z kvalitních recenzovaných odborných periodik často přinášejí zcela nový pohled na anatomické souvislosti, patofyziologii onemocnění, klasifikaci nemocí, diagnostická kritéria i léčbu. Také správné pochopení nových informací není jednoduché. Cílem volitelného předmětu „Neuroanatomie v klinické praxi aneb co jsme vám ještě neřekli“ je srozumitelnou formou zprostředkovat nové pohledy na vybraná témata z oborů neuroanatomie, neurologie s přesahem do neurofyziologie, neuropsychiatrie a neuropsychologie. Semináře vyžadují aktivní účast studentů a znalosti z neuroanatomie vyučované v 1. ročníku studia. Při seminářích budou srovnávány tzv. učebnicové, vědecké a klinické pohledy na problematiku různých témat v neurologii. Na programu budou témata zabývající se poruchami řízení hybnosti, senzorických funkcí, chování, emocí a kognitivních funkcí. Semináře jsou doporučujeme i studentům, kteří se nechtějí věnovat neurologii a příbuzným oborům, ale chtějí jen získat lepší představu o funkcích nervové soustavy.
Anotace:
Předmět je určen studentům se zájmem o vědeckou práci v oboru neurověd. Studenti se seznámí s různými aspekty plánování a realizace výzkumných projektů a získají praktickou zkušenost s prací ve výzkumném týmu. Zařazeni mohou být studenti, kteří se již dohodli s některým z vyučujicích na zapojení do konkrétního vědeckého projektu. Studenti, kteří ještě nenavázali spolupráci s žádným mentorem mohou vyjádřit svůj zájem o vědeckou práci v oboru neurověd emailem (neuro(at)lf1.cuni.cz), avšak jejich zapojení nemůže být nárokováno.
Course annotation:
The course is intended for students interested in scientific work in the field of neuroscience. Students will learn about various aspects of planning and implementing research projects and gain practical experience of working in a research team. Only students who have already made an agreement with one of the lecturers to take part in a specific scientific project can be accepted. Students who have not yet established a collaboration with a mentor may express their interest by email (neuro@lf1.cuni.cz), but their involvement in a research project cannot be guaranteed.
Anotace:
V průběhu výuky ve skupině není dostatek času věnovat se ukázce praktické denní práce lékaře. Volitelný předmět „Neurologem na zkouškou“ umožní zájemcům o neurologická onemocnění seznámení s praktickou činností lékaře u jednolitých neurologických diagnóz. Student se bude na ambulancích i odděleních aktivně podílet na neurologickém vyšetření pacienta, konzultovat nález s lékařem, účastnit se stanovení diferenciální dg., indikovat vyšetření a podílet se na managmentu léčebného režimu. Stejně tak se zúčastní i noční služby, která zahrnuje péči o akutní pacienty, komunikaci se záchranou službou, převzetí pacienta, zpracování dokumentace a vypracování příjmu na oddělení. Z tohoto důvodu je vyžadována předchozí zkouška z Neurologie, aby se student již mohl aktivně zapojit do praktické péče o pacienta a získal hlubší znalosti neurologie a praktické znalosti v péči o pacienta. Stáže budou probíhat v jednotlivých centrech a ambulancích Neurologické kliniky (akutní všeobecná ambulance, spánkové centrum, centrum pro extrapyramidová onemocnění, centrum pro intervenční terapii motorických poruch, centrum pro myastenii gravis a jiná nervosvalová onemocnění, centrum vysoce specializované péče pro roztroušenou sklerózu a neuromyelitis optica. Praktické cvičení umožní seznámení s odbornou neurologickou péčí o pacienta v ambulantním specializovaném provozu i na oddělení.
Jednotka intenzivní péče - JIP |
224 965 515 |
Dospělí (C) |
224 965 574 |
Lůžkové oddělení muži |
224 965 526 |
Lůžkové oddělení ženy |
224 965 530 |
Cévní ambulance |
224 965 563 |