zimní semestr 2024/2025
Cílem výuky předmětu v zimním semestru je získání znalostí o funkcích centrálního a periferního nervového systému. Důraz je kladen na motorické projevy základních neurologických symptomů a syndromů. V letním semestru jsou představena jednotlivá nejdůležitější neurologická onemocnění. V praktické části výuky se v obou semestrech studenti seznámí se základy neurologické rozvahy a vyšetření.
V zimním i letním semestru je výuka tvořena přednáškami na posluchárně a praktickými stážemi na oddělení. Čas výuky je vždy uveden v aktuálním rozpisu přednášek a stáží na daný semestr ve studijním informačním systému a na těchto stránkách. Prezence na přednáškách a praktických stážích je sledována a povolena je pouze jedna absence na praktických stážích za semestr. Absence delšího trvání bude nutno nahradit po dohodě s vedoucím výuky. Tato náhrada ovšem musí proběhnout v rámci daného semestru před udělením zápočtu. Na praktickou výuku na oddělení je nutné mít kromě identifikační karty studenta rovněž bílé pracovní oblečení.
Podmínkou zápočtu v zimním semestru je absolvování zápočtového testu (maximálně 3 pokusy) a prezence na praktických stážích podle výše zmíněných pravidel. Zápočet je standardně udělován po úspěšném absolvování zápočtového testu, nejpozdějším možným termínem k jeho udělení je poslední den zkouškového období tohoto semestru.
Podmínkou udělení zápočtu v letním semestru je prezence na praktických stážích podle výše zmíněných pravidel. Zápočet je standardně udělován poslední den praktických stáží, nejpozdějším možným termínem k jeho udělení je konec zkouškového období daného akademického roku a zápočet je současně podmínkou absolvování zkoušky.
Letní semestr je zakončen úspěšným absolvováním ústní zkoušky, která se sestává z jedné otázky z obecné neurologie a jedné otázky ze speciální neurologie, které jsou uvedeny na těchto stránkách a ve studijním informačním systému. Termíny a podmínky zkoušek (tj. kapacita termínů zkoušek) jsou vždy vypsány ve studijním informačním systému, a to s ohledem na daný počet studentů.
Rozpis přednášek a praktických cvičení fyzioterapie
Rozpis přednášek a praktických cvičení ergoterapie
E. Růžička a kol. Neurologie 3., rozšířené vydání. Triton 2024
* podpořeno OPPA CZ.2.17/3.1.00/3327
Ambler Z. Základy neurologie, 7 vydání, Galén Praha
Lennon S. and Stokes M. eds.: Pocketbook of Neurologic Physiotherapy. Elsevier 2009.
Biller J., Gruener G, Brazis PW. eds. DeMyer´s The Neurological Examination, sixth edition. The McGraw-Hill Companies 2011.
Dietz V. and Ward N. eds.: Oxford Textbook of Neurorehabilitation. Oxford University Press 2015.
Umphred DA., Burton GU., Lazaro RT., Roller ML. eds. Umphred´s Neurological Rehabilitation, sixth edition. Elsevier 2012.
Ambler Z.: Základy neurologie, sedmé přepracované a doplněné vydání. Galén Karolinum, Praha 2011.
Nevšímalová S., Růžička E., Tichý J. et al.: Neurologie. Galén, Praha 2002.
Králíček P., Úvod do speciální neurofyziologie, třetí, přepracované a rozšířené vydání. Galén, Praha 2011.
Ambler Z., Bednařík J., Růžička E. a kol. Klinická neurologie (část obecná; část speciální I a II). Triton, Praha 2010.
Kolář, P. et al.: Rehabilitace v klinické praxi. Galén, Praha 2010.
Pfeiffer J.: Neurologie v rehabilitaci pro studium a praxi, Grada, Praha 2007.
MUDr. Martina Hoskovcová, Ph.D.
Marek Nykl
Jednotka intenzivní péče - JIP |
224 965 515 |
Dospělí (C) |
224 965 574 |
Lůžkové oddělení muži |
224 965 526 |
Lůžkové oddělení ženy |
224 965 530 |
Cévní ambulance |
224 965 563 |