Dacepton

Základní informace o léčbě Parkinsonovy nemoci pomocí Daceptonu

Následující text by Vám měl poskytnout základní informace a odpovědi na nejčastější otázky, které se týkají léčby pokročilých stadií Parkinsonovy nemoci pomocí Daceptonu


Jaká kritéria by měl splňovat kandidát na léčbu Daceptonem?

1. Jedná se o pacienta s Parkinsonovou nemocí v pokročilém stádiu nemoci, u kterého byly vyčerpány běžné farmakologické možnosti léčby. Hlavním problémem pacienta je kolísání mezi stavy výrazné ztuhlosti a neschopnosti pohybu až po výrazné mimovolní pohyby.


2. Pacient je v dobrém psychickém stavu, nemá významnou poruchu paměti, netrpí poruchami chování či halucinacemi.


3. Pacient je schopen zvládnout ovládání a údržbu pumpy


4. Pacient by měl být schopen absolvovat i časté ambulantní kontroly v iTempo ambulanci, které bývají nutné hlavně v prvních týdnech nebo měsících po zavedení léčby.


5. U pacienta není známá intolerance apomorfinu.


Co je to Dacepton?

Je to firemní název kapalného přípravku obsahujícího apomorfin určený k podkožnímu podání.


Za jakých podmínek se vyzvedává a skladuje Dacepton?

Dacepton je nutné vyzvedávat pouze v lékárně Všeobecné Fakultní nemocnice v Praze. Není nutné ho skladovat v chladničce.


Jak funguje Dacepton?

Dacepton (účinná látka apomorfin) je jeden z tzv. agonistů dopaminu tj. látek, které v lidském těle fungují podobně jako dopamin. Apomorfin však pro jeho výrazné nežádoucí účinky nelze podávat v tabletové formě (vyvolává silné zvracení) a proto se v současné době využívá jen ve formě podkožní. Při podkožním podání za pomoci pumpy je zajištěna jeho stabilní hladina v krvi a tím i stabilní účinek.


Jak vypadá a pracuje pumpa?

Pumpa má rozměry asi 8x15 cm, váží asi 300 g (včetně kazety) a skládá se ze dvou částí: z vlastní pumpy a z nádržky s apomorfinem, která je v pumpě skryta. Pumpa je naprogramována na podávání stálé (kontinuální) dávky, která ale může být např. dopoledne a odpoledne odlišná a na podání mimořádné dávky, která má vést k rychlému zlepšení hybnosti pacienta.


Kdy a jak se pumpa připojuje a odpojuje?

Ráno je potřeba naplnit nádržku apomorfinem z originální lahvičky a poté připojit pumpu k tělu pacienta. Připojení se provádí pomocí sterilního setu sondy zakončené drobnou podkožní jehlou s náplastí. Podkožní jehlu si pacient vpíchne do stěny břišní na místo, kde nejsou pozůstatky předchozího vpichu. Poté pacient pumpu spustí. Při neočekávaném zhoršení hybnosti si pacient může podat velmi jednoduše mimořádnou dávku, která vede ke zlepšení hybnosti. Pumpu odpojuje večer před ulehnutím k spánku poté, co pumpu zastaví.

V noci pacient běžně nemá pumpu zapnutou a užívá svou obvyklou léčbu na noc (např. dlouhodobě působící preparáty s levodopou: Sinepar, Madopar Depot).


Je pumpa u pacienta viditelná?

Pumpu vzhledem k malé velikosti lze jednoduše schovat pod oblečení, k tělu může být připevněna popruhem či pouzdrem na opasek.


Čím vším bude muset projít pacient, který je navržen jako kandidát k léčbě Daceptonem?

Pacienta, který byl doporučen pro léčbu Daceptonem, objednáváme k vstupnímu vyšetření do naší specializované ambulance, kde zhodnotíme, zda je vhodným kandidátem, je o léčbě dostatečně informován a naplánujeme potřebná vyšetření (psychologické a psychiatrické). Pokud u pacienta nenalezneme žádné překážky léčby, zažádáme vedení nemocnice o schválení léčby. Schválení je nutné, protože se jedná o léčbu velmi drahou a spadá do tzv. Evidence centrové léčby.

Po obdržíme schválení a s ohledem na personální a lůžkovou kapacitu, přijímáme pacienta v nejbližším možném termínu k hospitalizaci na naši kliniku k zahájení léčby. Při hospitalizaci testujeme, zda je léčba Daceptonem u pacienta účinná. Sledujeme hybný stav pacienta a snažíme se najít optimální dávkování, aby se pacient necítil ztuhlý a neměl mimovolní pohyby.

Ve chvíli, kdy pacient i lékař jsou spokojeni s hybným stavem a dávkováním, je pacient propuštěn do domácího prostředí.


Kdy se pacient a pečovatel naučí s pumpou zacházet a pečovat o místa vpichu?

Pacient a pečovatel jsou podrobně proškoleni před propuštěním z nemocnice. Mají dostatek času zeptat se na vše, co je zajímá.


Které příznaky Parkinsonovy nemoci má Dacepton zlepšit?

Měl by zmírnit stavy ztuhlosti, nehybnosti, třes, ale i mimovolní pohyby. Stabilizace hybného stavu by měla následně vést ke zlepšení kvality života.


Je možné s pumpou cestovat a provozovat nějakou sportovní činnost?

Ano, naši pacienti cestují po celém světě, před každou cestou pacienta vybavíme dokumenty a materiálem podle jeho individuálních potřeb.

Pumpa nepředstavuje pro pacienta žádné zásadní omezení v pohybu, může provozovat sportovní činnost, jakou fyzicky zvládne. Pumpa však není vodotěsná, proto je nutné ji odpojit při sprchování nebo koupání. Po odpojení pumpy se pacient může osprchovat či vykoupat. Ve chvíli, kdy je pumpa odpojena nemá žádná omezení.


Jaké komplikace může léčba Daceptonem přinést?

Komplikace dělíme na komplikace související s přítomností pumpy a opakovanými vpichy a komplikace vlastního Daceptonu. Nejčastější komplikací opakovaných vpichů jsou drobné kožní uzlíky (noduly), které mohou být bolestivé a v ojedinělých případech ústit v jizvení břišní stěny.

Další komplikace souvisí již s vlastní pumpou. Může dojít k poruše pumpy, k ucpání sondy či jejímu poškození.

Poslední skupina komplikací souvisí s vlastním Daceptonem, jehož podání může někdy vést k rozvoji halucinací nebo mimovolních pohybů.

Všechny tyto komplikace se dají řešit ve spolupráci s naší ambulancí. Někdy stačí jen telefonický kontakt, jindy je nutná akutní návštěva v ambulanci.


Je možné léčbu Daceptonem zrušit?

Léčbu je samozřejmě možné v odůvodněných případech ukončit. Vzhledem k podkožnímu podávání je to velmi jednoduché. Pumpa se prostě zastaví, jehla se vyjme a léčba je ukončena. Pacient se následně vrací k léčbě, jakou užíval před zavedením pumpy.


Poslední změna: 16. květen 2023 10:03 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Telefony

Jednotka intenzivní péče - JIP

224 965 515

Dospělí (C)

224 965 574

Lůžkové oddělení muži

224 965 526

Lůžkové oddělení ženy

224 965 530

Cévní ambulance

224 965 563



Ostatní pracoviště ❯


Spojení

Neurologická klinika (hlavní budova)

Kateřinská 30, Praha 2

MHD | autem


Neurologická klinika (lůžkové: ženy, muži)

Viničná 9, Praha 2

MHD | autem


Fakultní poliklinika (RS Centrum)

Karlovo náměstí 32, Praha 2

MHD | autem